Sağlık Bakanlığı tarafından, koronavirüs salgını ile başa çıkabilmek için geliştirilen ‘Hayat Eve Sığar’ isimli mobil uygulama, Google Play Store’da ve iOS App Store’da yayınlandı, biliyorsunuz..

Android 5.0 ve üzeri – iOS 10 ve üzeri sürümlerde çalışan ve bu dönem ihtiyaç duyduğumuz bir çok bilgiye ulaşmamızı sağlayan bu uygulamada neler var biliyor musunuz.

Uygulama, her gün sağlık bilgilerinizi soruyor, bir nevi günlük kontrolden geçiriyor sizi?

Yaşadığınız bölgede; evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluk oranlarını görebiliyorsunuz..

Ülkemizin günlük koronavirüs istatistiklerini takip edebiliyorsunuz..

Uygulamadaki harita üzerinden, çevrenizdeki eczane, hastane, toplu taşıma, metro istasyonları ve marketlerin konumlarını görebiliyorsunuz.

Bir ailem bölümü tanımlanmış..

Merak ettiğiniz ve takip etmek istediğiniz yakınlarınızı, ailem bölümüne ekleyerek, onların konum bilgilerini görebiliyor, takip edebiliyor ve bulundukları bölgelere göre risk durumları öğrenebiliyorsunuz  (ancak bunun için ilgili kişinin de bu uygulamayı yükleyip, uygulama üzerinden onay vermesi gerekiyor.)

 Ailem bölümüne dahil ettiğiniz biri pozitif ya da temaslı ise uygulama sizi uyarıyor.


Bluetooth yardımıyla, sokakta gezerken karşılaştığınız birisi daha sonra pozitif çıkarsa “şu gün şu saatte pozitif birisiyle karşılaştınız” uyarısı alıyorsunuz.


Sağlık Bakanlığı’ ndan uygulama ile ilgili yapılan bilgilendirme de şöyle:


“Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.

Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır.

 Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.”

Gerçekten de..

Zor günler geçiriyoruz..

Toplumsal bir savaş veriyoruz..

Bu zor dönemin üstesinden gelebilmemiz, kurgulardan ve panikten uzak bir şekilde, yaşadığımız gerçekliği net bir şekilde görebilmemiz ve.

.. herkesin evinden oynadığı bu takım oyununda, oyunda kalabilmemiz adına önemli bir uygulama..

..kıymetli bir çaba..

Yazıyı Paylaş