Bir kedi, ısırma eylemi gerçekleştirmesi için, kendisine göre hayatî sebeplere ihtiyaç duyar. Bölge koruması ve rahatsız edilmek, başta kedi olmak üzere tüm hayvanlar açısından problemdir. Bunun dışında afacanın kuduz olması, gebe ya da yeni doğum yapmış olması veya sizi tehdit olarak görmesi, banyodan korkması, yalnız kalmak istediği halde bir türlü ona izin vermemeniz de diğer etkenler arasında sayılabilir. Kedi ya da köpekler, nadiren de olsa oyun oynama isteklerinin etkisiyle zarar verecek hamlelere girişebilirler.

Korkmayın, kedi ısırması ya da tırmalaması yüzünden aşırı ciddi bir sorun yaşamazsınız. Yapmanız gereken birkaç küçük acil müdahale ve gerekirse tıbbî kısa bir süreçle durumu kurtarabiliriz. Öncelikle dikkatli, bilinçli ve sakin olmalısınız.

Detaylara geçmeden önce, mikrobik organizmaların patilerin ağızlarında yer edinebildiğinden ve kedi ısırması ilkyardım sonrası tüm durumlarda aşının bu nedenle önem taşıdığından bir kez daha bahsetmek istiyorum.

Kedi Isırması Durumunda Ne Yapılır?

Öncelikle kedinin evcimen bir afacan ya da sokak kedisi olması durumu değiştirecektir. Rutin takibi yapılan, ev kedilerinden çekinilecek bir durum yoktur. Kuduz ya da tetanos aşısı biraz daha isteğe bağlı bir adım olacaktır. Yalnız sokak kedisi tarafından yaramaz bir saldırı alındıysa, mutlaka bu aşıları yaptırmalısınız. Ve eğer bir sokak kedisi sizi tırmaladıysa, aşağıda saydığım maddeleri ilk aşamada uyguladıktan sonra, her ihtimale karşı beklemeden doktorunuza gidiniz.

  1. Öncelikle panik yok! Bölgeyi soğuk suyla ve sabunla, yaklaşık 5 dakika temizlemelisiniz. Bu hem ağrınızı alacak hem de ısırık kaynaklı mikrobik etkiyi azaltacaktır.
  2. Yaranın üzerine kesik ve yaralara kullanılan kremlerden elde olanını sürerek kapatınız.
  3. Kesikler derinse sargı bezi, değilse yara bandından yardım alarak mikrop kapmaması adına kapamalısınız.
  4. İltihaplanma, morarma, şişme gibi bir durum yaşanacak olursa mutlaka bir hekimden yardım almalısınız.
  5. Eğer hafif yaranızı az önce belirtilen şekilde ön tedaviye aldıysanız ve bahsi geçen olumsuz bulgulara henüz rastlamadıysanız, belirli aralıklarla yaranızı temizleyerek tekrardan bantlama yapabilirsiniz.

Yara üzerinde morluk, şişlik, geçmeyen kızarıklık olması, (kediniz ev patisi olsa bile) bir tehlikenin habercisi olabilir. Sizin dışınızda kendisinin de kontrolden geçerek enfeksiyon bulgularının saptanmasına ihtiyacı olacaktır. Bu konuda mutlaka titiz davranmalısınız.

Ağır kedi ısırması yaralanmalarında uygulanacak tedaviler ise şu şekilde:

  • Kanama, temiz olduğundan emin olunan bir bezle bastırılarak durdurulmalıdır.
  • Hastanın yaşamsal verilerine bakılmalıdır. (Nabız ve nefes alma kontrolü)
  • Kanamalı yaralanmalarda mutlaka kuduz ve tetanos aşısı uygulanmalıdır.

Ayrıca yaralanma sonrası gerek telefonla iletişim gerekse sık aralıklarla hastaneye gidilerek değerlendirilirse, olası sorunlara erken tedavi sayesinde engel olabilirsiniz.

—————————-

Yaşanmış Bir Hikaye: Kedi Isırması Sonrası Enfeksiyon

Miyavliyo koordinatörü Murat Bey anlatıyor:

Bir gün kedi cinsleri yazıları üzerinde çalışıyoruz, Instagram hesabımız üzerinden (oldukça bilgilendirici) bir mesaj geldi.  Mesajda yıllardır kedi bakan bir bayan takipçimiz, kedi ısırması sonrası hastaneye gitmediğini ve enfeksiyon kaptığını yazmıştı. Ertesi gün yaşadığı küçük ama sürekli bir acı üzerine hastaneye gitmiş ve enfeksiyon tedavisi görmüş. Birkaç gün sonra iyileşmiş ama yine de ihmalkarlık bir bedel ödetmiş.

—————————-

Kedi Isırması Durumunda Ne Yapılır

Kedi Isırması Sonrası Süreç

Ağır bir yaralanma halinde sürece mutlaka bir sağlık kuruluşu desteğiyle devam etmelisiniz. Eğer yaranız hafifse ve kendi kendinize ilkyardım teknikleri kullandıysanız, yaranızın geçmesini beklemek en doğru seçimdir. Ama birkaç günlük süreçte yaralar geçmedi ve ateş, kızarıklık, morluk, şişlik, iltihap gibi bulgular görülmeye başlandıysa İntaniye (Enfeksiyon hastalıkları) bölümü ziyaret edilmelidir. Bu süreçte sizden çeşitli tetkikler istenebilir. Enfeksiyon hastalıklarının büyük çoğunluğu bulaşıcı özellik taşıdığından, süreci diğer insanlarla olabildiğince az temas ederek atlatmalısınız. Evcil kedinizin de olası bir hastalık tehlikesine karşı veterineriyle buluşturulması önerilir. Hatta böyle durumda, yukarıda size önerilen o aşıların kedinizde de yinelenmesi yararlı olacaktır.

Kedi Isırması Sonrası Süreç

Zaman kaybetmek, kedi ısırıklarına çözüm ararken yapılabilecek en büyük yanlıştır. Unutmayın, kedi ve köpeklerin mikropları taşıdıkları uzuvları genelde ağızlarıdır. Bu nedenle hafife almamalı, gelişen her türlü olumsuz durumdan doktorunuzu derhal haberdar etmelisiniz. Yaralanma halinde alternatif tıptan yararlanarak tedavi yöntemleri geliştirmenin çok doğru bir yöntem olmadığına vurgu yapmak istiyorum. Bu konuda tıbbın büyük ölçüde yeterli olacağına inanıyorum.

Eğer bir minik afacana yuva açtıysanız, kedi ısırmasında ilkyardım ihtiyacı ihtimaline karşı, mutlaka evinizde gerekebilecek malzemeleri ecza dolabınızda bulundurmalısınız. Özellikle kremleri oda sıcaklığında değil, buzdolabında saklamanız gerekebilir. Edineceğiniz ilkyardım malzemelerini saklama koşullarına uygun olarak bulundurmanızın hayatî bir konu olabileceğini de unutmayın!

Yazıyı Paylaş